piątek, 22 lipca 2016

Lista 27 Wskazówek, Na Co Zwracać Uwagę Podczas Retuszu oraz co Retuszować?


Wielu moich uczniów miało ten problem. Zauważyłam, że zwyczajnie nie zauważają "niedoskonałości" na fotografii, czy to portretu, czy to całej sylwetki.
Co więc można "poprawić " i na co zwrócić uwagę przy Retuszu?

Zacznijmy od początku:

KOMPOZYCJA:
- Można usunąć z tła elementy rozpraszające. Kolorowe plamy, które być może, zbytnio odwracają uwagę od  obiektu głównego naszego zdjęcia, przypadkowe przedmioty, osoby ect. Wszystko, co po prostu było nieplanowane i nie pasuje do całości.

- Kadr, jeśli jest  np zbyt przekrzywiony, lub też postać otacza zbyt dużo pustego pola. Można je zacieśnić, sprawiając wrażenie skupienia na postaci.

POSTAĆ TWARZ: 


1. Włosy - retusz tzw. Fly-aways. Czyli włosów, które niesfornie odstają od głosy. Pojedyncze, jakby naelektryzowane. Nei należy jednak przesadzać bo można z włosów zrobić KASK, który jest niepożądany.
- Kolor włosów, lub odrosty, które należy zbliżyć do koloru reszty włosów.
- Kompozycja włosów: możliwe, że włosy nie układają się tam gdzie trzeba, lub mają braki. Można przekopiować dodatkowe pasma włosów z innej fotografii dodając objętości włosom na fotografii właściwej.

2. Skóra twarzy i dekoltu- Z pewnością osuwamy niedoskonałości, które rzucają się od razu w oczy: blizny trądzikowe, pryszcze, zaskórniki.
- Kolorystyka skóry : Niejednokrotnie potrzebna jest poprawa delikatnych kolorystycznych zmian na skórze , jak plamy podkładu, czy po prostu zaczerwienienia na szyi. Delikatnie zmień ich odcień i je zamaskuj.
- Zmarszczki : Usuwa się, ale!!!! z UMIAREM. Niech będą choć trochę widoczne. Nie chcesz chyba ze starszej pani zrobić CZIKI w wieku 18 lat. Nie o to chodzi. Delikatnie traktuj też zmarszczki na szyi. Już niemodne jest ich całkowite usuwanie.
- Cienie pod oczami: Rozjaśniasz tylko delikatnie obszar POD dolną powieką. Nie całą powiekę. Broń boże już jej nie usuwaj w całości, bo zrobisz z niej lalkę i zniekształcisz proporcje twarzy .

3. OCZY- Możesz je odrobinę rozjaśnić na tęczówkach, ale raczej delikatnie. Nie rób z człowieka wilka ni wampira.

Kolor tęczówki: podkreśl delikatnie jeśli jest taka potrzeba, ale tak, by nie było tego widać.
Szczegóły tęczówki: Można je wydobyć przy pomocy pewnych tricków wyostrzających. Wszystko masz u mnie w kursach wideo. Jeśli cię to ciekawi, pytaj.
Zmiana wielkości oka: lekkie powiększenie oka może dodać wyraźności twarzy. Aby jednak to robić, musisz wiedzieć ile można się posunąć w powiększaniu.
Rzęsy: Uzupełnij je, jeśli robisz bardzo bliskie zbliżenie Beauty. Techniki są różne , zależy to od fotografii, jej wyraźności, zbliżenia ect.
BIAŁKO OCZU: Lekko rozjaśnij tylko żyłki na oku "kolorem selektywnym". Nie przesadzaj z wybielaniem, bo to wygląda, jakby ktoś wsadził modelce żarówki w oczodoły.

4. NOS: Zmniejsz jego końcówkę, jeśli jest bulwiasty. Wycieniuj boki mostu nosa, by sprawić wrażenie, że jest węższy. Dodaj delikatny poblask na jego górnej linii. Wszystko TYLKO , jeśli musisz to zrobić. Jeśli nie ma potrzeby, nie ruszaj go za mocno.

5. MAKIJAŻ:  Makijaż oczu: Podkreśl makijaż przy pomocy  tzw trybów mieszania.
Usta: Uzupełnij ubytki w kolorze na ustach, zmień ich kolor, Możesz powiększyć ich wargi, ale bardzo ostrożnie, by nie zepsuć nimi twarzy! Modelka/model, ma wyglądać, jak ona/on, a nie jak rysunek graficzny. Popraw ich kształt jeśli jest nieregularny.

Oczy: Również używaj trybów mieszania , by ożywić makijaż, który nie jest tak dobrze widoczny , jak na żywo.  Koloruj powieki pędzlem. Dorysuj / popraw kreskę na oku, przyciemnij rzęsy. Rozjaśnij linię wodną na dolnej powiece.

Podkład: Wyrównaj jego  źle nałożone warstwy, lub źle dobrany odcień.

6.  CIENIUJ: Podkreśl odstające elementy twarzy rozjaśniając je muśnięciem pędzla przy technice Dodge & Burn. Przyciemnij te elementy, które chcesz schować lub nadać im głębi.CIAŁO: 

Wyszczuplanie oraz formowanie ciała: 
1. Szyja: możesz ją odrobinkę zwęzić  i wydłużyć. Nie musisz.
2. Barki: Wyrównaj ich linię.
3. Ramiona: Delikatnie wyszczuplij, wyrównaj ich linię, jeśli potrzeba.
4. Piersi: Można je lekko podnieść, powiększyć w razie potrzeby, zmienić kształt sutków, usunąć rozstępy ect.
5. Talia: Wyszczupla się talię po bokach sylwetki (pamiętaj ,by robić to uważnie, bo jak zniekształcisz tym samym tło i będzie to widać, wszystko wyjdzie na jaw. )
6. Brzuch: Przy pomocy dodge & Burn możesz go ładnie wycieniować i wyszczuplić, podkreślić delikatnie mięśnie.
7. Pupa i uda: Pupę można  ukształtować, by nie była obwisła, a uda zwężać tak, by schować tzw "bryczesy" na wysokości pod pupą i zwęzić niżej. Pamiętaj, by proporcjonalnie zmniejszyć też łydki.
8. NOGI: oprócz zwężania, można je lekko wydłużyć przy pomocy zaznaczania i zniekształcania.
Wygładzić Cellulit na skórze - np. przy pomocy Frequency Split.
9. PAZNOKCIE: wszelkie odpryśnięcia lakieru należy dokopiować, uzupełnić. jakieś nierówności wyrównać metodą dodge &burn

Wszystkie wyżej pokazane wskazania są jedynie sugestiami. Pamiętaj, że należy je retuszować wyłącznie jeśli rzeczywiście przeszkadzają one w odbiorze fotografii i doda to im uroku. Nie rób z kobiet lalek Barbie, ani z mężczyzn zniewieściałych wypacynkowanych chłopców bez zmarszczek. Używaj wskazówek powyżej rozważnie i w odpowiednim stopniu.

Oczywiście można zretuszować o wieeeele więcej, ale powyżej wymieniłam podstawowe, które zdecydowanie ułatwią ci systematykę pracy. Mam nadzieję, że się przydały.

Od czasu do czasu warto odejść od komputera i zrobić sobie kilku minutową przerwę . Spowoduje to, że zobaczysz swoją pracę na świeżo i uchroni przed przekombinowaniem fotografii. Stawiaj na prostotę.

Wszystkie TECHNIKI oraz SCHEMATY RETUSZU możesz zamówić u mnie w postaci Ukrytych Kursów Wideo lub Kursu Retuszu On-line.

Zapytania w tej  sprawie wyślij na maila:  contact@justynabien.com
2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...